Utrapieniem fotografów są zdjęcia ludzi w scenerii o bardzo zróżnicowanym oświetleniu. Szczególnie dotyczy to fotgrafowania dzieci, które są bardzo ruchliwe. Nie można wykonać 3 zdjęć z braketingiem czasu naświetlania, celem późniejszego ich nałożenia w technice HDR. Do nałożenia na siebie zawartość wszystkich (3 lub 5) kadrów musi być identyczna, gdyż inaczej obiekty które zmieniły położenie (dzieci, zwierzęta, gałęzie drzewa na wietrze itp.) będa rozmazane.
Przykładem zdjęcia o bardzo zróżnicowanwj jasności jego różnych częsci jest poniższa fotografia wykonana na plaży w Tucepi w Chorwacji.
P8073271-0
Różnica jasności poszczególnych fragmentów kadru jest tak duża, że zdjęcie należy uznać za nieudane. Takie zdjęcie powtórzone z 3. lub 5. różnymi czasami naświetlania będzie miało fotografowane osoby w różnych miejscach i pozach. Taki zestaw zdjęć nie nadaje się do zastosowania techniki HDR.
Dysponując plikiem RAW, możemy je wywołać wielokrotnie, za każdym razem z innymi parametrami. Dla potrzeb techniki HDR wywołujemy plik np. 5 razy
Po wykonaniu tych kolejnych wywołań plku RAW dysponujemy łącznie 5. zdjęciami, które odpowiadają 5. zdjęciom wykonanym z braketingiem ze skokiem czasu naświetlania 1,0 EV. Jednak zawartość kadru jest identyczna na wszystkich zdjęciach, czyli nadają się do zastosowania techniki HDR. Każde zdjęcie zapisujemy z inna nazwą, to oczywiste. Tu zastosowaliśmy dodawanie do nazwy zdjęcia znaków -0, -1, +1, -2, +2, co pozwala łatwo identyfikować dokonaną modyfikację jasności. Do dalszej obróbki zostawiamy 3 zdjęcia.
Sam program opiszemy osobno. Jest to program stosowany przez profesjonalistów a jego darmowa wersja demonstracyjna ma tę zaletę, że jej działanie nie wygasa po jakimś czasie, a jedynie na wynikowych zdjęciach umieszcza delikatny znak wodny z nazwą programu.
Program kosztuje $99,00 a dla studentów, uczniów i nauczycieli jego cena jest $48,00 (niestety, + VAT pobierany przez polską firmę realizującą opłatę). Ale nawet z tym VATem to zaledwie około 5% ceny PhotoShopa z CS3, który to "plug in" jest niezbędny do tworzenia zdjęć techniką HDR.
Program ten pozwala na nakładanie na siebie zdjęć, regulację ich przejrzystości. nasycenia kolorów itd. Ostatecznie otrzymujemy zdjęcie, które pozwala rozróżniać szczegóły w obszarach jasnych i ciemnych. Innymi słowy otrzymujemy zdjęcie o powiększonej liczbie odcieni jasności w stosunku do oryginału.
Zdjęcie które wydało nam się najlepszym powstało ze złożenia tych trzech wyliczonych uprzednio zdjęć o jasności różniącej się o +/-2,0 EV.
Poniżej pokazujemy zdjęcia wejściowe, 3 obok siebie a pod nimi zdjęcie wynikowe, w nieco większym formacie. Bezpośrednio pod nim jest zdjęcie oryginalne (bez żadnych korekcji) tej samej wielkości. Pozwala to na dobre porównanie widoczności szczegółów w ciemnych i jasnych obszarach zdjęcia oryginalnego i przetworzonego techniką HDR.
P8073271+2 | P8073271-0 | P8073271-2 |
P8073271+2_-0_-2
P8073271-0