JAKOŚĆ ODBITEK CYFROWYCH

Najwygodniejszą, dla różnych celów, postacią zdjęć jest odbitka na papierze fotograficznym. Nie tylko najwygodniejszą ale i najtrwalszą. Specjaliści szacują, że stosowane obecnie nośniki danych, płyty CD i DVD, mogą "utracić" zapis po upływie około 10 lat. Odbitka na papierze fotograficznym może przetrwać nawet sto lat i, co najwyżej, utraci nieco intensywność barw.

Dodatkowm atutem odbitek na papierze fotograficznym jest łatwość ich prezentacji w dowolnych warunkach a nie tylko tam, gdzie jest do dyspozycji komputer. Tak czy inaczej zachęcamy do robienia odbitek z tych zdjęć, które uważamy za warte zachowania dla "potomnych".
Wydając pieniadze na odbitki chcemy je mieć możliwie najwyższej jakości. Na jakość odbitki z danego zdjęcia wpływa kilka czynników.

  1. Jakość i rozdzielczość danego zdjęcia,
  2. Gatunek papieru zastosowany do zrobienia odbitki,
  3. Rzetelność laboratorium wykonującego odbitki
Czynnik 1. (zależy od nas).
Zdjęcia powinniśmy zawsze robić w najwyższej rozdzielczości naszego aparatu i zapisywać do pamięci z najmniejszą kompresją, gdyż to umożliwi wykadrowanie ciekawego fragmentu a jego rozdzielczość i jakość pozostanie nadal wystarczająco duża dla zrobienia odbitki o dobrej jakości. W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób zamawia odbitki przez Internet. Jest to najwygodniejsza forma przekazania zdjęć do laboratorium.

Jaka rozdzielczość zdjęcia jest wymagana?

Laboratorai fotograficzne wykonują odbitki ze zdjęć o dowolnej rozdzielczości ale ich jakość będzie zależeć od owej rozdzielczości. Należy jednak wiedzieć, że w laboratorium nie wykorzystają rozdzielczości większej niż pozwala im na to posiadany sprzęt. Najwyższej jakości odbitkę dostaniemy z pliku zapewnijącego rozdzielczość 300 dpi, czyli 300 punktów na cal (1cal=2,54cm). Już rozdzielczość 200 dpi daje bardzo dobrą odbitkę i wiele laboratoriów nie wykorzystuje większej rozdzielczości.
Jeżeli zanosimy do punktu płytkę CD, to nie ma problemu z wielkością plików. Jeżeli jednak wysyłamy pliki przez Internet, to wielkość stanowi poważny problem czasowy. Dlatego

Dla przykładu podajemy typowe rozdzielczości wymagane w Laboratorium empik.foto dla poszczególnych rozmiarów odbitek.

FORMAT
w cm
WYMAGANA
ROZDZIELCZOŚĆ (MP)
ROZDZIELCZOŚĆ
DRUKOWANIA (dpi)
9 x 13 1051 x 1535 300
10 x 15 1205 x 1795 300
13 x 18 1500 x 2102 300
15 x 21 1795 x 2551 300
20 x 30 1199 x 1801 150

Dostosowanie rozdzielczości zdjęcia w pliku do tych podanych tu "norm" wymaga posłużenia się programem komputerowym. Istnieje wiele darmowych programów, które pozwalają na zmianę rozdzielczości zdjęcia przeznaczonego do wysłania Internetem. Warto jednak zawsze wszelkie obróbki robić na kopiach pliku oryginalnego, by w razie "awarii" móc powtórzyć operacje zmniejszania rozdzielczości.

Czynnik 2.
Gatunek używanego w laboratorium papieru nie zależy od nas ale warto dowiedzieć się jaki papier dane laboratorium stosuje. Jeżeli jest to papier znanych powszechnie od lat firm, możemy być spokojni o ten czynnik decydujący o jakości odbitek. Jeżeli jest to jakiś "cudowny" papier nowej, nieznanej firmy - polacamy duże przemyślenie przed zleceniem wykonania odbitek.

Czynnik 3.
Tu możemy polegać wyłącznie na opinii znajomych, którzy wykonywali dużą liczbę odbitek w różnych punktach. Dla zepsucia naszych zdjęć wystarczy, że w laboratorium nie zmieniają odczynników chemicznych tak często, jak wymaga tego procedura. Laboratorium oszczędza kosztem klientów.
Pamiętajmy o tym, że przy obecnej konkurencji na rynku w tej branży możemy zawsze

Im więcej z nas będzie rygorystycznie wymagać najwyższej jakości usług, tym skutek będzie lepszy. Poprostu nierzetelne laboratoria zbankrutują.