KOMPRESJA JPEG

JPEG to skrót od Joint Photographic Experts Group. Organizacja ta opracowała metodę kompresji obrazów, która jest najczęściej stosowana w cyfrowych aparatach fotograficznych. Komitet JPEG powstał pod inspicjami ISO w roku 1986. ISO to z kolei skrót od International Standards Oraganization. I tu przypomnienie ISO jako skala czułości filmu, czy aparatu fotograficznego to skala zatwierdzona przez ów komitet ISO. A więc ISO to nie jest jednostka, jak metr, czy kilogram. Specyfikacja określająca kompresję typu JPEG jest bardzo ogólna. To takie wytyczne dla danego typu kompresji. Pierwsze takie wytyczne zostaly opublikowane przez JPEG w roku 1991.

JPEG jest najczęściej stosowany do kompresji obrazów w których skala kolorów jest 24 bitowa. 24 bitowa skala kolorów oznacza że mamy 2^24=16777216 kolorów. Każdy piksel może mieć jeden z tych ponda 16 milionów kolorów. Ta 24 bitowa skala lub głębia kolorów składa się z 3 nałożonych na siebie kolorów podstawowych RGB (Red-czerwony, Green-zielony, Blue-niebieski), każdy o intensywności od 0 do 255, czyli w skali 8 bitowej.

Uproszczony schemat kompresji JPEG

Efektem ostatecznym kopresjitypu JPEG jest obraz złożony a kwadracików. Im większy stopień kompreasji, tym większe owe kwadraciki aż w końcu są tak duże, że obraz jest praktycznie nieczytelny. Jako ilustrację pokazujemy zdjęcie latarni morskiej na wyspie Hvar (Chorwacja) skompresowane ze współczynnikiem K=30 oraz K=99. Wpółczynnik K nie jest krotnością kompresji ale pokazuje względny jej stopień. Obrazem wyjściowym było zdjęcie o rozdzielczości 3255x2169 i wielkości 3,614MB. Zmniejszyliśmy je do rozmiaru 400x267 i przeprowadziliśmy jego kompresję dwa razy.


K=30, 32kB


K=99, 14kB

Zdjęcie po lewej stronie jest dobrej jakości, jak na potrzeby Internetu, natomiast zdjęcie ze wspólczynnikiek kompresii 99 jest absolutnie nieakceptowalne. Nieco więcej zdjęć o różnym stopniu kompresji pokazane jest w paragrafie kompresja obrazów.