OD PLIKU RAW DO ZDJĘCIA

      Dane "surowe" (RAW) odczytane z matrycy aparatu cyfrowego są umieszczone w buforze, czyli pamięci dla przechowywania danych przed ich przesłaniem do dalszej obróbki, czy też do głównej pamięci aparatu, w celu późniejszego ich wykorzystania. Wszystkie aparaty cyfrowe mają zapisane w pamięci procesora programy do przetworzenia plików RAW w obraz nadający się do wyświetlenia na monitorze aparatu, czy komputera. Te przetworzone dane są zapisywane w głównej pamięci aparatu jako pliki typu JPEG, lub TIF. Najprostsze aparaty nie mają możliwości tworzenia plików TIF. Tanie aparaty nie pozwalają na zapisanie w pamięci plików RAW Aparaty cyfrowe wysokiej klasy, głównie lustrzanki, umożliwiają zapisanie surowych danych (RAW) w głównej pamięci, co pozwala na ich przeniesienie do komputera celem dokonania specjalistycznej obróbki. Aparaty dla profesjonalistów pozwalają na równoległy zapis danych RAW i danych "przetworzonych" w zdjęcie. Różni producenci aparatów cyfrowych nadali plikom RAW różne rozszerzenia.
Przykładowo:
  Canon - *.crw, *.cr2
  Fuji - *.raf (Fuji)
  Minolta - *.mrw
  Nikon - *.nef
  Olympus - *.orf

      Do każdego, dowolnego typu pliku, reprezentującego zdjęcie, jest "doczepiana" informacja o parametrach, przy których to zdjęcie zostało zrobione. A więc ustawienie przesłony, migawki, długość ogniskowej w momencie fotografowania, balans bieli, czy zdjęcie było z błyskiem lampy czy bez, data, itd. itd. W plikach typu JPEG informacje te są wpisane w plik. W Plikach TIF i RAW tworzony jest osobny plik z tymi danymi.

Obróbka danych RAW
      Przetworzenia danych RAW w plik nadający się do oglądania to nadzwyczaj złożony, wieloetapowy proces. Algorytmy (przepisy) i programy obróbki plików RAW są bardzo rozbudowane i skomplikowane. Programy dla takiej obróbki zapisane w procesorze aparatu fotograficznego, ze względu na pojemność jego pamięci i szybkość działania, są bardzo uproszczone. Programy te "opracowują" plik RAW automatycznie, bez możliwości poważnej ingerencji fotografa. Zdjęcia otrzymane są dobrej a nawet bardzo dobrej jakości. Jednak obrobienie w komputerze pliku RAW przez doświadczonego fotografa, specjalistycznym programem, pozwala uzyskać z tego samego pliku RAW zdjęcia zdecydowanie lepsze, szczególnie, jeżeli zdjęcie zostało zrobione w trudnych warunkach świetlnych. Nie wchodząc zbytnio w szczegóły, przedstawimy kolejne etapy przetwarzania danych RAW w zdjęcie. Należy pamiętać - w aparacie to przetwarzanie odbywa się automatycznie i nie mamy na niego praktycznie wpływu, poza tym, że ustawiliśmy przed zrobieniem zdjęcia ekspozycję i balans bieli. To właściwie dwa główne parametry, na podstawie których procesor aparatu "opracowuje" dane RAW. Niezależnie od miejsca przetwarzania (procesor aparatu, czy komputer) proces przebiega podobne etapy, które omówimy w kolejnych punktach.